Pszczoły to jedyne zwierzęta, które produkują substancje jadalne dla ludzi. Miód jest pysznym pokarmem używanym przez ludzi od tysięcy lat. Stosowany jest nie tylko jako naturalny słodzik, ale także jako lek i leczenie różnych chorób i problemów fizycznych. Miód to bardzo wyjątkowa substancja o niezliczonych dobroczynnych właściwościach. Jest doskonałym źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które pomagają chronić nas przed chorobami i poprawiają ogólny stan zdrowia. Ma również bardzo ważne właściwości antybakteryjne, które pomagają zapobiegać infekcjom ran. Dowiedzmy się razem, jak pszczoły produkują miód, jak powstaje ta substancja i gdzie kupić miód najwyższej jakości.
Po co pszczoły produkują miód?
Pszczelarze mogą zdecydować się na skierowanie swoich pszczół do produkcji określonego rodzaju miodu. Dotyczy to zwłaszcza pszczelarstwa koczowniczego, gdzie hodowcy przenoszą ule ze źródłem nektaru i określonymi kwiatami tam, gdzie pszczoły udają się na paszę. Różne kolory miodu pochodzą od aromatów obecnych w nektarze, takich jak pyłek lub olejek kwiatowy, które są wchłaniane przez mięso i skrzydła pszczół podczas zbiorów.
Jak pszczoły produkują miód?
Miód to słodki, lepki pokarm produkowany przez pszczoły. Najczęściej wymieniany jest gatunek produkowany przez pszczołę miodną (rodzaj Apis), ale inne gatunki pszczół również wytwarzają podobne produkty. Pszczoły produkują miód, przetwarzając określone substancje roślinne. Pszczoły żerujące idą po nektar i pyłek, które przynoszą do ula. Aby uzyskać miód, pszczoły przetwarzają je, mieszając zebrany materiał ze śliną i określonymi enzymami, które wytwarzają. Pracownicy przechodzą przez ten proces w sposób ciągły, a po otrzymaniu gotowego produktu trafia on do komórek, gdzie jest przechowywany jako źródło pożywienia. Nektar jest trawiony i zawracany do ula jako przesycony roztwór cukru, który krystalizuje po schłodzeniu. Uzyskana konsystencja może się różnić w zależności od cieczy, w zależności od ilości wody usuniętej podczas przetwarzania. Proces wytwarzania miodu z nektaru obserwowany jest od wieków. Starożytni wiedzieli o tym procesie i często zbierali i przechowywali nadmiar miodu do późniejszego wykorzystania. Miód może pozostać nienaruszony przez wiele lat bez gnicia. Dzieje się tak, ponieważ pszczoły przed przechowywaniem stosują proces napowietrzania. Zbliżając skrzydła pszczoły do siebie, odparowują wilgoć resztkową zawartą w materiale, zmniejszając jego zawartość wilgoci. Proces ten zapobiega rozwojowi bakterii, drożdży i pleśni oraz utrzymuje substancję niezmienioną przez lata!
Czy pszczelarze wykorzystują pszczoły do produkcji miodu?
Spożywanie miodu to wybór absolutnie etyczny. Pszczelarze nie używają pszczół, ale żyją w symbiozie z kolonią. Praca pszczelarza wymaga zaangażowania, poświęcenia i dużej dozy cierpliwości. Pasieka gwarantuje ochronę i ochronę pszczół przy zachowaniu ich przetrwania. Pszczelarze zapewniają kolonii wszystko, czego potrzebuje, nie ingerując w jej naturalne procesy. Obecnie pszczoły miodne są bardzo słabe, a czynniki takie jak zanieczyszczenia, rosnące temperatury i pojawienie się nowych drapieżników sprawiają, że ule żyjące na wolności mają kłopoty.