Naturalnym pokarmem węglowodanowym dla pszczół jest miód. Wytwarzają go pszczoły z nektaru i spadzi. Nektar jest uwalniany przez kwiaty roślin, aby zwabić pszczoły do zapylania kwiatów. Dlatego też w „interesie” rośliny jest wyprodukowanie jak największej ilości nektaru, ponieważ bogate w nektar kwiaty będą częściej odwiedzane przez pszczoły i będą lepiej zapylane. A pszczoły gromadzą więcej miodu i mają większe szanse na przeżycie. Dzięki temu w kolejnym sezonie ponownie zapylają kwiaty roślin nektarowych. To wspaniałe zjawisko współdziałania różnych gatunków, zwane symbiozą, jest podstawą istnienia świata biologicznego.
Dokarmianie pszczół miodem
Pszczelarze rzadko używają go do karmienia pszczół, ponieważ jest droższy niż inne alternatywy żywności. Miód nie zawsze jest najlepszym pokarmem, ponieważ krystalizuje, gdy jest używany jako pokarm zimowy, a pszczołom może być trudno go zebrać. Miód spadziowy zawiera polisacharydy i minerały, których pszczoły nie trawią. Mogą szybko wypełnić odbytnicę zimujących pszczół, co może powodować problemy podczas zimowania. Miód może zawierać zarodniki drobnoustrojów wywołujących choroby u dorosłych pszczół i kolonii: pluskwy pyska, pluskwy, wieloszczety i grzybicę. Zanim pszczoły zostaną nakarmione cukrem i innymi pokarmami, jedzą tylko miód i nikt nie uzupełnia ich zimowych zapasów. Oczywiście dla nich to nic wielkiego, ale pamiętajmy, że pszczoły żyjące w naturalnych warunkach gromadzą się gęsto. Ewentualne straty zimowe spowodowane brakiem pożywienia lub jego słabą jakością są szybko odbudowywane w kolejnym sezonie.
Pokarm dla pszczół na zimę
Właściwe przygotowanie pszczół do zimy jest bardzo ważne dla wyników, jakie pszczelarze mogą osiągnąć w przyszłym roku. Trzeba więc pamiętać o zapewnieniu pszczołom odpowiedniej ilości pokarmu. Pszczelarze powinni zwracać uwagę nie tylko na jakość pożywienia, ale także na jego ilość. Musi być dostosowany do siły roju. Jeśli pszczoły zjadają zbyt mało, mogą nie być w stanie zimować w dobrych warunkach, a wiosną lub nawet późną zimą wokół ula pojawi się spora ilość piasku. Oczywiście przez stulecia produkowanym przez nich miodem karmiono wyłącznie pszczoły. Dziś jednak miód naturalny został zastąpiony innymi produktami, gdy pasieki mają tendencję do koncentrowania się na maksymalnej wydajności produkcji. Żerowanie rozpoczęliśmy jesienią po rozłożeniu gniazda i zwężeniu otworu (aby zapobiec plądrowaniu). Syrop to doskonałe jedzenie, powinien być gęsty, a jego stosunek wody do cukru powinien wynosić 2:3. Warto zwrócić uwagę na czystość wody – nie trzeba jej gotować, przydałoby się zadbać, żeby pochodzeniem było sprawdzone i czyste źródełko. Idealny pokarm na zimę jest również gotowy do góry nogami i łatwy w użyciu – wystarczy pojemnik otworzyć, a dalej już tylko dać jedzenie pszczołom. Posiadają właściwości odżywcze zbliżone do naturalnych syropów. Są łatwo trawione przez pszczoły, co jest szczególnie ważne przed sezonem zimowym. Pokarm powinien być mdły, aby zimą nie zapychał odwłoków pszczół. Złe wybory żywieniowe mogą powodować, że pszczoły wypryskują zimą ula w celu oczyszczenia wnętrzności. A to zakłócenie spokojnego zimowania może negatywnie wpłynąć na wiosenną siłę kolonii.