pszczelarstwo działalność

Czy pszczelarstwo to działalność rolnicza?

Kilkanaście miesięcy temu żartowano, że wykluczono „konie z uprzężami” z egzekucji sądowej. W rezultacie Departament Sprawiedliwości rozpoczął prace nad nowelizacją Regulaminu z dnia 16 maja 1996 r. w sprawie określania przedmiotów należących do gospodarstw rolnych niewykonalnych przez sąd (Dz. U. z 1996 r. Nr 63, poz. 300 z późn. zm.). d.). Zgodnie z normą. 1 pkt 5 projektu chronią pnie drzew, czyli roje z uli.

Czy pszczelarstwo może być działalnością rolniczą?

Biorąc pod uwagę znaczenie pszczół dla rolnictwa (polska gospodarka jest winna pszczelarzom ponad 4 mld zł rocznie za zapylanie upraw, nie mówiąc już o zyskach z dzikich roślin, dane za: T. Wood, D. Goulson, „Nowe nikotynoidy: zagrożenie dla Pszczoły”, Warszawa 2017, s. 6) i ich wkład w odżywianie społeczeństwa oraz deklarację Polski w sprawie CCD (Colony Collapse Disorder), decyzję ministerstwa należy uznać za racjonalną i przemyślaną.

Działalność rolnicza – kim jest rolnik i pszczelarz?

Pojawia się jednak problem z interpretacją cytowanej klauzuli. Zgodnie z tytułem statutu podmiotem dobrostanu jest rolnik prowadzący gospodarstwo rolne. Rozporządzenie nie zawiera jednak definicji prawnych pojęć „rolnik” i „gospodarstwo”, z których część można znaleźć w obrocie prawnym. Na przykład Wielkopolska Izba Rolnicza zapytała Marka Sawickiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odpowiedź wciąż można znaleźć na jej stronie internetowej (http://www.wir.org.pl/archiwum/aktualne/definicja_rolnik.htm). Minister Sawicki osobiście odrzucił możliwość powszechnie obowiązującej definicji rolnika. Nie wdając się w spory teoretyczno-prawne, zwrócę uwagę na istnienie dwóch podstawowych definicji prawnych słowa „chłop”. Pierwsza, ściśle związana z regulacjami unijnymi – art. Zaświeci się 2. Rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. Wspólne zasady systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej oraz ustanowienie niektórych systemów wsparcia dla rolników, zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1290/2005); ( WE nr 247/2006;(WE) nr 378/2007 i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 (zmienione Dz. Urz. UE L 30 z 31.01.2009, str. 16) – Tak Pozyskiwanie, m.in. Agencja Reformy i Modernizacji Rolnictwa określa rolnika jako „osobę fizyczną lub prawną albo grupę osób fizycznych lub prawnych, bez względu na status prawny grupy i jej członków w świetle prawa krajowego, których gospodarstwa rolne położone są na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzą działalność rolniczą”. Po drugie, ucz się od sztuki. Art. 6 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 1991, Nr 7, poz. 24 z późn. zm.) jest szeroko rozpowszechniony wśród funkcjonariuszy i pracowników ośrodków doradztwa rolniczego. Zgodnie z nim rolnikiem jest „pełnoletnia osoba fizyczna, która zamieszkuje i prowadzi działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, we własnym i osobistym imieniu, prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwach będących jego własnością, w tym wśród grupy producentów rolnych, jak i osoba przypisuje własną ziemię do zalesiania”.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.