Pszczoły to owady, których ciała muszą być trzymane w temperaturze powyżej 8 stopni Celsjusza. Gdy temperatura jest niska, ich ciała drętwieją, a pszczoły umierają. Pojedyncze pszczoły nie mogą zimować, ale ze względu na gęste kolonie w ulu mogą gromadzić się w tzw. skupiskach zimowych, gdzie temperatura utrzymuje się na poziomie 33 stopni Celsjusza. Zazwyczaj taki kłąb wymaga kilku ramek, a jego skorupę tworzy rój pszczół, aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu wewnątrz kłębu. Machają skrzydłami, co generuje ciepło. Gdy zmienia się temperatura na zewnątrz ula, pszczoły zwiększają lub obniżają temperaturę wewnątrz ula.
Czy pszczoły zimują?
Zimą temperatura w ulu wynosi około 18-20 stopni Celsjusza, a wczesną wiosną temperatura w ulu może osiągnąć nawet 34 stopnie Celsjusza, kiedy królowa składa swoje pierwsze jaja. Pszczoły utworzyły już kolonię chłodną jesienią. Z drugiej strony pszczoły faktycznie zaczynają przygotowywać się do zimy od wiosny. Zbierają nektar i przerabiają go na miód. Ponadto ważnym pożywieniem, które przechowują pszczoły, są również pszczoły. Jest to niezbędne, szczególnie wczesną wiosną, kiedy robaki zaczynają żerować, a pszczoły jeszcze nie wyleciały z ula. Pszczoły również przygotowują się do zimy, wyganiając trutnie z uli. Zwykle zajmuje to 3-7 dni. Stężenie pszczół w ulu zimowym zależy od wytrzymałości ula. Początkowo zaciągnięcie było niestabilne. Skupiają się tylko wtedy, gdy jest zimno i wyjeżdżają w ciepłe dni. Najpierw schładzane są skrajne plastry miodu i pszczoły na dnie ula. Zaczęła się więc przenosić do ciepłego centrum. Następnie grudki gęstnieją.
Co dzieje się zimą w ulu pszczół?
Po pierwsze, pszczoły nigdy nie zasypiają. Dlatego nie ma na nie wpływu hibernacji. Są w stanie przetrwać najtrudniejsze miesiące w roku dzięki tworzeniu się zimowych chmur. Okres zimowania pszczół trwa od listopada do marca. Zazwyczaj pszczoły nie latają przez około 4-6 miesięcy. W tym czasie pszczoły wieszają kłąb w dolnej części ula, na grzebieniu bez pokarmu, na którym znajdują się zapasy zimowe. Gdy jedzenie się zmniejsza, piłka porusza się bardziej w górę. Aktywność owadów spowalnia i słabnie. Aby stworzyć odpowiednią kolonię, młode pszczoły zadomowiły się w pustych pomieszczeniach ula, podczas gdy starsze pszczoły chwytają się za nogi, tworząc kulę. Starsi robotnicy wciąż ciężko pracują i trzepocząc skrzydłami, uwalniają energię cieplną niezbędną do życia.
Jak zadbać o pszczoły w zimie?
Aby prawidłowo funkcjonować w okresie zimowym, muszą być spełnione pewne warunki. Niektórzy polegają na staranności i staranności pszczelarza, podczas gdy inni są poza jego kontrolą. Wiele zależy od odpowiedniego przygotowania rodziny do ekstremalnych warunków. Po pierwsze, w ulu musi być wystarczająca ilość pożywienia. Zapasy również muszą być dobrze rozłożone. Pszczelarze powinni również zadbać o to, aby wielkość ula była dostosowana do siły rodziny, co oznacza, że liczba uli musi odpowiadać liczbie pszczół. Warto również zapewnić pszczołom wysokiej jakości pokarm zimowy.