Pszczelarstwo może być zarówno pasją, sposobem spędzania wolnego czasu, jak i wyuczonym zawodem, sposobem na zarabianie pieniędzy. Jak zostać pszczelarzem i skutecznie radzić sobie z takimi czynnościami? Na czym polega praca i jakie masz do niej skłonności?
Kurs pszczelarski – jak wygląda praca w zawodzie?
Chcąc uzyskać dyplom pszczelarza i tym samym móc oficjalnie wylegitymować się pod tym nazwiskiem, należy zdać egzamin państwowy. Są do tego 3 ścieżki – ukończenie szkoły zawodowej, technikum lub kursu kwalifikacyjnego o specjalności pszczelarze lub technik pszczelarzy. Są to jednak wszystkie metody zdobywania wiedzy teoretycznej, popartej odpowiednią dokumentacją. Bardziej cenna jest wiedza praktyczna, którą można zdobyć jedynie w codziennej pracy w pasiece. Do tego potrzebne jest również odpowiednie nachylenie. Decydując się na tę karierę lub uprawianie pszczelarstwa amatorskiego, musimy określić odporność naszego organizmu na jad pszczeli. Kontakt z tymi owadami zwiększa ryzyko pogryzienia, a w przypadku alergika może prowadzić do poważnych powikłań, w tym stanów zagrożenia życia. Również ludzie pracujący w pszczelarstwie powinni być energiczni. Praca z pasieką jest bardzo pracochłonna, zwłaszcza gdy opiekujemy się kilkoma rodzinami pszczelimi.
Czy warto zapisać się kurs pszczelarstwa?
Jeśli myślimy o tym, jak zostać pszczelarzem-amatorem, powinniśmy również poznać zasady, które są przydatne do założenia własnej. Na samym początku ważne jest zdobycie wiedzy teoretycznej. Na tym poziomie mamy dosyć szeroki wachlarz możliwości. Możemy wziąć udział w szkoleniach organizowanych przez Klub Pszczelarza, pozyskać wiedzę gromadzoną w Internecie, czy pozyskać specjalistyczne podręczniki. W księgarniach i bibliotekach możemy znaleźć wiele publikacji książkowych o tematyce pszczelarskiej. Co więcej, pojawiają się również magazyny branżowe zajmujące się tym tematem. Ich treść skierowana jest do początkujących i zaawansowanych pszczelarzy.
Narzędzia, które przydadzą się na kursie pszczelarstwa
Oczywiście, jeśli chcesz uprawiać pszczelarstwo, profesjonalnie lub amatorsko, musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Podstawą jest oczywiście ul oraz specjalna odzież ochronna, która pozwala uchronić się przed pszczołami. Ale dodatkowo niezbędne będą również atrybuty, które są mniej popularne wśród osób spoza branży. Zobaczmy więc, czym jest sprzęt pszczelarski. Pierwszym narzędziem, o którym nie należy zapominać, jest dłuto pszczelarskie. Wykonany jest z materiału odpornego na korozję i wysokiej elastyczności. Dzięki temu mamy swobodę niszczenia elementów ula bez ryzyka zniszczenia ula podczas tej operacji. Pamiętajmy też, że to dłuto występuje w różnych rozmiarach i wybieramy to, które nam odpowiada zgodnie z naszymi umiejętnościami rzemieślniczymi.