przenoszenie uli

Kiedy pszczoły wracają do ula?

Chociaż pszczoły są bardzo przywiązane do swoich domów, czasami muszą je zastąpić nowymi. Dzieje się tak, gdy stare ule gniją i stają się bezużyteczne lub gdy pszczoły są dotknięte egzemą i należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej zakończyć epidemię.

Przenoszenie ula – kiedy pszczoły wracają do ula?

Jeśli powodem przeniesienia kolonii z jednego ula do drugiego jest zły stan pierwszego, to zadanie jest proste. W jakiś sposób wiąże się to z oszukiwaniem pszczół i wykorzystywaniem ich idealnej pozycji w terenie. Pamiętaj, że pszczoły są mniej przywiązane do miejsca niż do miejsca. Jeśli więc odsuniemy stary ul i zastąpimy stary ul nowym docelowym, pszczoły powracające z prokreacji automatycznie przejdą do nowego ula. Trzeba jednak pamiętać, że nowy ul powinien być ustawiony pod tym samym kątem co stary – pszczoły doskonale zapamiętują parametry położenia ula. Gdyby ul był trochę inny, mogliby szybko wykryć oszustwo i podjąć niespokojne, a nawet agresywne działanie. 

Jak przenieść pszczoły z ula do ula?

Po przeniesieniu ula należy jak najszybciej zacząć przesuwać ramki po kolei grzebieniem. Nie jest źle znaleźć mamę od razu. Jeśli szybko włożymy go do nowego ula, pszczoły, które do niego wlecą, będą się zachowywać naturalnie – bo tam będzie królowa pszczół. Jeśli matka pszczół jest oznaczona, warto ją od razu ustawić i przenieść – wtedy umieszczamy ją na ulicy między ramkami. Z drugiej strony, jeśli mamy nieoznaczoną matkę, znalezienie jej wśród zapracowanych pracowników może być trochę kłopotliwe. Następnie należy przenieść cały plaster z czerwiem. Musimy to robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić ula, a jednocześnie nie pozwolić pszczołom, a zwłaszcza matce, z niego spaść. Jeśli go zgubimy lub zostawimy w starym ulu, pszczoły wlatujące do nowego ula nie będą się zachowywać naturalnie. Nie o to nam chodziło. Aby matka pszczół nie pozostała w poprzednim ulu, warto po przesunięciu wszystkich ramek dokładnie wyczyścić wnętrze, aby nie pozostała w nim ani jedna pszczoła. Wtedy prawdopodobieństwo pozostania matki w starym ulu jest znikome.

Czy warto zablokować stary ul?

Kiedy matka przenosi się do nowego miejsca, zachowuje się jak zwykle, uwalniając charakterystyczny feromon, który uspokaja pszczoły i zbliża rodzinę. Jeśli pszczoły z łatwością wlatują do nowego ula i tam zostają, królowa musi być w środku. A co ze starym ulem? Nie możesz zostawić go pustego, ponieważ istnieje duża szansa, że pszczoły zaczną do niego wracać, lub zamieni się w obiekt, który przyciągnie do środka obce pszczoły (pachnie miodem i jest idealną przynętą dla pszczół harcerskich z innych rodzin). Dlatego ul należy umieścić co najmniej kilka metrów od starego ula, zamknąć go, zakryć wszystkie otwory i przykryć wilgotnym materiałem, aby zneutralizować zapach. Warto też zmienić położenie ula – przearanżować go tak, by gniazdo znalazło się w zupełnie innym miejscu, a nawet umieścić. Następnie zmniejszamy do zera ryzyko powrotu pszczół do starego ula. W nowym ulu rodzina szybko się zaaklimatyzuje – prawie dzień później pszczoły powinny zachowywać się zupełnie normalnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.