Użądlenia pszczół, choć mogą brzmieć groźnie, zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia osoby użądlonej. Średnio 5 na 100 osób użądlonych ma reakcję alergiczną. Co powinienem wiedzieć o użądleniu pszczół i jak rozpoznać objawy? Jak mogę pomóc komuś użądlonemu przez pszczołę? Jak radzą sobie z tym osoby uczulone na jad pszczeli?
Jakie są przyczyny ukąszenia przez pszczołę?
Użądlenia pszczół mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób użądlonych, chociaż dotyczy to głównie osób uczulonych na jad pszczeli. Warto wspomnieć, że żądlą tylko samice, bo pszczoły płci męskiej nie żądlą. Ponadto użądlić mogą tylko pszczoły robotnice, ponieważ dla królowej pszczoły użądlenie jest tylko bronią do walki z innymi matkami. Żądło robotnicy (pszczoły) ma długość około 2,5 mm i jest zlokalizowane na samym końcu odwłoka. Tuż u nasady użądlenia znajduje się również zbiornik jadu pszczelego. Podczas użądlenia pszczoły żądło pozostaje w użądleniu. Dzieje się tak, ponieważ pszczoły mają na użądleniach podobne do włosów wypustki, które zatrzymują użądlenia w ich ciałach, gdy pszczoły odlatują. Należy pamiętać, że użądlenia przyklejone do skóry nie powinny być wyciągane na siłę. Może to spowodować wyciśnięcie całej zawartości worka z jadem z organizmu. Aby bezpiecznie pozbyć się użądlenia, musisz delikatnie podważyć je wysterylizowaną igłą i zeskrobać, np. pilnikiem do paznokci. Po usunięciu żądła możesz kontynuować łagodzenie żądła.
Jakie są objawy ukąszenia przez pszczołę?
Objawy użądlenia przez pszczoły nie różnią się zbytnio od objawów innych owadów. Oczywiście, zakładając brak uczulenia na jad pszczeli. Skóra w miejscu użądlenia jest zaczerwieniona i opuchnięta. Objawom tym towarzyszy również pieczenie i swędzenie. Zwykle objawy mrowienia ustępują w ciągu kilku godzin, ale istnieje wiele domowych środków zaradczych, które można zastosować w celu złagodzenia objawów. Jeśli pszczoła użądli kogoś, kto jest uczulony na jad pszczeli, sytuacja jest poważniejsza. Najczęstsze objawy to:
- Etap 1: pokrzywka, swędzenie, ogólne złe samopoczucie;
- Etap 2: obrzęk, bóle brzucha, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, biegunka, nudności i zawroty głowy;
- Etap 3: duszność i krtań;
- Etap 4: wstrząs anafilaktyczny i sinica.
Jak postępować po ukąszeniu pszczoły?
Jeśli proces użądlenia nie jest ciężki, istnieje kilka prostych sposobów na złagodzenie bólu, takich jak umieszczenie kostek lodu na użądleniu lub natarcie octem. W przypadku cięższych objawów można zastosować maść hydrokortyzonową i leki przeciwhistaminowe.
Żądło należy delikatnie unieść czubkiem igły i ostrożnie usunąć (nie próbuj wyciągać żądła, chwytając za czubek dwoma palcami, ponieważ spowoduje to ściśnięcie woreczka jadowego i wciśnięcie resztek jadu do kłującej tkanki).