Wosk pszczeli to produkt pszczeli o bardzo korzystnych właściwościach leczniczych. Stosuje się je w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, chorób skóry, chorób serca i innych schorzeń. Do niedawna zabiegi z użyciem produktów pszczelich były postrzegane jako element medycyny ludowej, ale dzięki coraz większej liczbie badań wkraczają do codziennego życia. Stanowią bazę cennych pomocy kosmetycznych i terapeutycznych.
Wosk pszczeli – składniki odżywcze
Substancja zwana woskiem pszczelim jest produktem ubocznym produkcji pszczół miodnych. Posiada wiele cennych funkcji i był używany co najmniej 4500 razy. rok! Jest to wydzielina gruczołów woskowych pszczół w wieku 12-18 dni. Do wyprodukowania 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu. Wosk pszczeli obejmuje estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, wolne kwasy tłuszczowe, węglowodory, wolne alkohole tłuszczowe i inne substancje. Zawiera również węglowodany, barwniki, minerały i substancje zapachowe. Chryzyna i inne składniki woskowe działają antybakteryjnie. Z kolei estry i beta-karoten działają przeciwzapalnie i regenerująco. Zawarte w wosku flawonoidy działają również przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W woskach można również znaleźć skwalen, który również znajduje się w ludzkiej skórze i zapobiega przedostawaniu się mikroorganizmów. Wosk pszczeli to także źródło witaminy A, która stymuluje i reguluje podział komórek. Dodatkowo zawiera kwas palmitynowy, melisę, masłowy, walerianowy i octowy.
Wosk pszczeli – zastosowanie
W starożytności wosk pszczeli był używany jako składnik żywności, kosmetyków oraz do wyrobu tablic do pisania. Stosowany jest głównie do produkcji kremów i maści. Służy również do robienia świec. Setki lat temu większość świec była wykonana z wosku pszczelego. Dziś został zastąpiony parafiną i służy tylko do produkcji drogich świec. Obecnie najczęściej stosowany w branży medycznej jako dodatek do kremów, maści, past i plastrów ze względu na zawartość białek, lipidów, witamin oraz cennych soli mineralnych. Nie może być stosowana jako bezpośrednia baza pod maści, ponieważ jest twarda, ale występuje w mieszankach z płynną parafiną lub olejami jako emulgator (w pomadkach, balsamach, kremach, podkładach, tuszach do rzęs, a nawet peelingach). Wosk pszczeli jest również stosowany w stomatologii, do odlewania zębów, w środkach czyszczących, w leśnictwie oraz do produkcji papieru kredowego i woskowego na bazie oleju. Ponadto woski są wykorzystywane w przemyśle chemicznym do produkcji środków do konserwacji drewna i skóry.
Świece z wosku pszczelego
Szczególnie cenne jest działanie substancji uwalnianych podczas palenia świec woskowych, które zawierają wosk pszczeli. Zapalona świeca pachnie przyjemnie i orzeźwiająco. Ponadto świece te nie wydzielają dymu, działają kojąco i relaksująco, a także wprowadzają w pozytywny nastrój. Ważne jest, aby świece z wosku pszczelego jonizowały powietrze ujemnie, czyli neutralizowały negatywne promieniowanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ponadto jony te oczyszczają powietrze i łagodzą alergie, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Zapach świec niweluje również zapach dymu tytoniowego, zwiększa wydolność organizmu oraz zwiększa zdolność zapamiętywania.