Kiedy pszczoły zapylają kwiaty, zbierają z nich nektar i pyłek. Przenoszą tę mieszankę do ula i przechowują ją w plastrach. Zebrany tam pyłek pszczeli jest wykorzystywany przez pszczoły do codziennych potrzeb pokarmowych, ale nie tylko. W ten sposób pszczoły tworzą również zaopatrzenie na trudne czasy niedoboru pyłku w przyrodzie. Pszczelarze, obserwując zwyczaje pszczół, zaczynają odkrywać wyjątkowe właściwości odżywcze pyłku pszczelego – coś w tym musi być, bo nasze mądre pszczoły wykorzystują go jako pokarm! I mają rację – pyłek pszczeli ma wiele właściwości prozdrowotnych. Musisz tylko wiedzieć, jak go zastosować.
Co to jest pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli, czyli pyłek kwiatowy, jest niezwykle bogatym źródłem składników odżywczych. Jest to mało znany fakt, ponieważ najbardziej znanym produktem pszczelim jest miód. Produkt składa się z pyłku z roślin kwiatowych zebranych i częściowo przetworzonych przez pszczoły. Pyłek gromadzi się w małe kulki, z których każda składa się z około 100 000 ziaren pyłku różnych roślin, w tym roślin leczniczych.
Ile kosztuje pyłek pszczeli?
Pyłek pszczeli występuje w wielu kolorach – żółtym, fioletowym, pomarańczowym i czarnym! Tak jak natura nadaje kwiatom różne kolory, pyłek w kwiatach również może mieć różne kolory. Pyłek pszczeli zebrany w tym roku sprzedawany jest po ok. 70 zł za kilogram. W sprzedaży również opakowania pyłkowe w innych pojemnościach – 100g, 250g a nawet 10kg.
Pyłek pszczeli – właściwości
Badania nad pyłkiem pszczelim potwierdziły jego korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Jest bardzo cennym składnikiem odżywczym dla organizmu człowieka. Po pierwsze wzmaga apetyt i reguluje przemianę materii. Efekt widoczny jest już po kilku dniach stosowania. Produkt ten wzmacnia organizm i zwalcza anemię, a także pomaga w odchudzaniu u osób otyłych. Posiada również właściwości odtruwające (odtruwające). Zmniejsza lub całkowicie eliminuje szkodliwy wpływ wielu czynników chemicznych na organizm człowieka. Ma duży wpływ na funkcję i stan wątroby. Pyłek chroni wątrobę przed substancjami toksycznymi, wspomaga jej odnowę, a także wspomaga leczenie alkoholizmu. Posiada właściwości antydepresyjne, antyalergiczne i antybiotyczne. Po pierwsze zmniejsza napięcie i drażliwość, wspomaga leczenie depresji i poprawia koncentrację. Pyłek pszczeli wraz z miodem może być stosowany w leczeniu chorób alergicznych, ponieważ jest skuteczny w leczeniu kataru siennego, astmy lub znacznego zmniejszania jej objawów. Dodatkowo ekstrakt z pyłku ma silne działanie antybakteryjne. Kolejną cenną właściwością tego produktu jest jego działanie przeciwmiażdżycowe. Wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego, stanów pozawałowych oraz obniża poziom cholesterolu. Ponadto jest stosowany w leczeniu ciężkich zaparć i choroby wrzodowej żołądka ze względu na korzystny wpływ na florę przewodu pokarmowego. Co ciekawe, pyłek ma właściwości poprawiające widzenie. Wynika to z dużej zawartości witaminy B2 i innych elementów biologicznych. Ekstrakt z pyłku zwiększa wydzielanie insuliny, co oznacza, że spożywany przez diabetyków pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Polecany jest również przy zapaleniu gardła, szczególnie w połączeniu z propolisem. Profilaktyczne przyjmowanie pyłków może zapobiegać przeziębieniom i grypie, a także skrócić czas leczenia i złagodzić przebieg infekcji podczas choroby. Ważnym przesłaniem dla mężczyzn jest to, że pyłki wpływają na ustąpienie stanu zapalnego i zmian przerostowych w prostacie. Warto wiedzieć, że pyłek ma działanie zapobiegające poronieniu. Pomaga również poprawić płodność.