pszczelarz a rolnik

Czy każdy pszczelarz jest rolnikiem?

Do utworzenia wyspecjalizowanego sektora produkcji rolnej nie potrzeba żadnego specjalnego wykształcenia, jedynie chęci i działania. Oczywiście z reguły można ukończyć kurs pszczelarza, aby zdobyć trochę papieru. Nie ma jednak potrzeby (kursu lub rozprawy) dedykowanego sektora produkcji rolnej w postaci pszczelarstwa dla ponad 76 rodzin. Każdy rolnik może być pszczelarzem, ale nie każdy pszczelarz może być rolnikiem (ze względu na ilość posiadanych gruntów rolnych). Jeśli jesteś rolnikiem (masz więcej niż 1 ha gruntów ornych), gospodarstwo pszczele z ponad 80 gospodarstwami domowymi to działalność rolnicza, a pasieka z ponad 80 gospodarstwami to strefa specjalna.

Różnica między pszczelarzem a rolnikiem

Edukacja rolnicza jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych. Natomiast status rolnika dotyczy osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych, w tym przedsiębiorstw, bez pojęcia osobowości prawnej. Dlatego, aby być podatnikiem podatków rolnych, nie potrzebujesz wykształcenia rolniczego. Jednak konieczne jest:

  • jako osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna (w tym spółka) nieposiadająca osobowości prawnej oraz:
  • posiadać farmę
  • prowadzić działalność rolniczą.

Osoba (wraz z innymi) jest właścicielem 0,76 ha ziemi.

Jak wspomniano powyżej, grunty wymienione jako grunty rolne w ewidencji gruntów i budynków podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, z wyjątkiem gruntów wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Gospodarstwo rolne to obszar gruntu rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczany będący własnością osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej (w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej).

Działalność rolnicza u pszczelarzy

W przypadku działalności rolniczej odnosi się do działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodnictwa, ogrodnictwa, pszczelarstwa i produkcji rybnej; w odniesieniu do gospodarstw rolnych – rozumiane jako każde gospodarstwo prowadzące działalność rolniczą; w odniesieniu do działów specjalnych – dotyczy działów specjalnych produkcji rolnej wymienionych w załączniku do ustawy. W załączniku podano, że pasieka licząca ponad 80 rodzin jest specjalną częścią produkcji rolnej. Biuro Informacyjne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że projekt ustawy o moratorium na sprzedaż nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa Rolnych Akcji Własnych nie wprowadza żadnych zmian w zakresie kwalifikowalności rolnej. Aby prowadzić gospodarstwo rolne, nie potrzebujesz specjalnych kwalifikacji ani wykształcenia. Jest to wymagane do zakupu gruntów rolnych. Definicje produkcji rolnej i działów specjalnych znajdują się jednak również w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponieważ zgodnie z art. Art. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych pkt 1 pkt 1, przepisów tej ustawy nie stosuje się do dochodów z działalności rolniczej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.