strój pszczelarski

Co powinien zawierać strój pszczelarski?

Sprzęt pszczelarski składa się z niezbędnych elementów zapewniających bezpieczeństwo. W praktyce zawód ten wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego stroju. Opis sprzętu pszczelarskiego i jego możliwych modyfikacji to podstawa, którą warto poznać, aby móc skutecznie wykonywać ten zawód.

Jak powinien wyglądać strój pszczelarski?

Odzież pszczelarska zmieniała się na przestrzeni lat, podobnie jak pszczelarstwo i tradycje pszczelarskie. Obecnie zawodu pszczelarza jest coraz mniej, a tradycja tego zawodu zaczyna zanikać. Warto jednak zrozumieć, z czego składa się sprzęt pszczelarski i jaką funkcję pełni. 

Niezależnie od tego, czy chcemy być przygotowani dla pszczelarzy, czy też od środka zobaczyć, jak wytwarzany jest miód i jaka jest budowa ula, potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Odzież pszczelarska to przede wszystkim kombinezon ochronny, który ma zapobiegać użądleniom pszczół. Dopasowana odzież pszczelarska jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na ogólne bezpieczeństwo.

Odzież ochronna dla pszczelarzy jest zwykle szyta z materiałów oddychających, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Nie jest to lekka odzież – zazwyczaj luźny krój, który zakrywa całe ciało. Niektóre ubrania dla pszczelarzy mogą wyglądać jak zbyt duże, workowate ubrania. W rzeczywistości tak jest, a odpowiada za to dodatkowy materiał – kombinezon pszczelarza jest celowo zaprojektowany tak, aby był swobodny i pozwalał materiałowi wyróżniać się z ciała, ponieważ zmniejsza to podatność pszczelarza na ewentualne użądlenia.

Z jakiego materiału jest stworzony strój pszczelarski

Najpopularniejszym materiałem do szycia ubrań pszczelarskich jest mieszanka bawełny i lnu. Jak wspomniano, kombinezon obejmuje całe ciało pszczelarza. Wiele modeli posiada specjalny materiał owinięty wokół szyi, tzw. czapkę pszczelarską. Jest to bardzo charakterystyczny element w stroju pszczelarskim, ponieważ siatka chroni głowę i twarz, jednocześnie umożliwiając widzenie. Stroje pszczelarskie należy nosić w taki sposób, aby nigdzie nie było obszarów niezabezpieczonych. Nogawki kombinezonu są wsunięte w skarpetki, a na rękawy założone są ciasne rękawiczki pszczelarskie.

Strój pszczelarski – inne alternatywy

Podczas gdy większość pszczelarzy prawdopodobnie używa klasycznej odzieży pszczelarskiej, są zwolennicy mniej zakrytej odzieży. Jednak zazwyczaj są to bardzo doświadczeni pszczelarze. Można wtedy wybrać tylko część stroju pszczelarskiego, na przykład składającego się z rękawiczek, czapki i zwykłej koszuli lub bluzki. To ważne, że odzież pszczelarska różni się od naszej codziennej – nawet po krótkim postoju w pobliżu ula, każda część garderoby jest mocno zanieczyszczona propolisem, czyli śluzem, którego pszczoły używają do budowy wnętrza ula. Wśród doświadczonych pszczelarzy jest wielu, którzy w ogóle nie noszą odzieży pszczelarskiej. Często ci ludzie rozwinęli odporność na użądlenia w ciągu dziesięcioleci spędzonych z pszczołami. Z biegiem czasu wiele użądleń pszczół może spowodować, że organizm uodporni się na jad pszczeli. Pamiętaj jednak, że pod żadnym pozorem ta strategia nie powinna być testowana przez niedoświadczoną osobę bez bezpośredniego nadzoru mentora.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.