Młody filozof i miłośnik życia w filmie Olafa Lubaszenki powiedział kiedyś: „Trzeba zadać sobie jedno… ważne pytanie: Co lubisz robić w życiu? czytasz to, jesteś w połowie – chcesz sprawdzić, czy kochasz pszczelarstwo nie tylko w teorii, ale w praktyce Twoja pasja do produktów pszczelich nie uczyniła Cię pszczelarzem, ale… to może być dobry początek. Pozwól, że ci pomogę i przejdę przez kilka kroków, które powinieneś podjąć, aby stać się pełnoprawnym członkiem swojej pszczelarskiej rodziny.
Czy warto zacząć od jednego ula?
Oczywiście nawet rodzina przyniesie Ci wiele radości i pozwoli nauczyć się pszczelarstwa, ale zalecamy zacząć od co najmniej dwóch uli. Należy wziąć pod uwagę, że nawet doświadczeni zawodowi pszczelarze mogą stracić od 5% do 10% swoich gospodarstw domowych w sezonie, więc mówimy, że zaczynając od jednego ula, zwiększamy ryzyko konieczności zaczynania od zera kilka miesięcy później, co nie tak. Założenie farmy pszczelej jest droższe, ponieważ trzeba kupić nie tylko ule i pszczoły, ale także dużo sprzętu, bez którego nie da się wyżywić pasieki. Jednak koszty te zwracają się co najwyżej po kilku sezonach rolniczych.
Rozpocznij od nauki – pszczelarstwo
Czy nadal jesteś zniechęcony? To dobrze, bo czeka na Ciebie wiele blogów, portali i ksiąg pszczelarskich. Rozejrzyj się wszędzie. Będziesz chciał poczytać o gatunkach pszczół, dowiedzieć się, która pszczoła jest najlepsza w twoich warunkach (wielu początkujących pszczelarzy wybiera pszczołę kraińską ze względu na jej niską agresję w stosunku do ludzi i odporność na istniejące warunki) i zachować metodę swojego gatunku. Musisz wiedzieć, jak dbać o pszczoły, jakiego sprzętu potrzebują do rozmnażania lub ile uli kupić na początku, ale o tym później. Pszczoły to nie tylko cała gama produktów pszczelich, takich jak miód i pyłek, ale wymagają one również dużej wiedzy, aby uzyskać te produkty i satysfakcję z pszczelarstwa.
Zakup pszczół – jak zacząć?
Możemy kupić rodzinę pszczół wraz z ulem. Jeśli wolisz gotowe rozwiązanie, nic Cię nie powstrzyma, ale pamiętaj, że nie nauczysz się samodzielnie naprawiać ula w ten sposób. W takim przypadku powinieneś kupić stosy pszczół, kolonie młodych pszczół, które mają zamieszkać w Twoim ulu. To ważny, pewny, ostatni krok – spójrz więc na punkt 3 :). Na tym etapie powinieneś znać różnice między różnymi odmianami pszczół i korzyści z ich stosowania. Początkującym pszczelarzom polecam zakup trzech kolonii. Im mniejsze liczby, tym trudniej będzie nam nauczyć się pszczelarstwa – nie zobaczymy tak dużej różnicy między metodami, które stosujemy w ulu, a błędy, które możemy popełnić – np. przy zakupie Kiedy kolonia – możemy stracić naszą kolonię. Cała populacja, nie połowa. Przy tylko jednym roju nie możemy porównywać siły rojów, co jest bardzo ważne w nauce.