Korzenie tego szlachetnego napoju alkoholowego sięgają średniowiecza, a nawet starożytności. Jest popularny w Piastach i choć nie jest wytwarzany w Polsce, miód z tych regionów jest dobrze znany. Popularny jest również dzisiaj, ma wiele zastosowań, a spożywanie go przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jaka jest wartość odżywcza wina miodowego? Jakie ma typy? Jak podawać miody pitne i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Miód pitny – z czego się składa?
Miód pitny to wino o długiej tradycji. Powstaje podczas fermentacji brzeczki miodowej, najczęściej miodu lipowego. Miody pitne cieszą się dużą popularnością, a miody produkowane w Polsce uznawane są za najlepsze na świecie. Również w polskiej kulturze istnieje długa tradycja produkcji tego napoju. Na przykład autorzy tacy jak Henryk Sienkiewicz czy Adam Mickiewicz w swoich pracach wspominają o Honey. Miód pitny może zawierać od dziewięciu do osiemnastu procent alkoholu. Komisja Europejska zarejestrowała polski miód pitny jako tradycyjną specjalność, czyli produkt chroniony ze względu na tradycyjne składniki i rzemiosło.
Miód pitny – z czego się składa?
Miód pitny składa się głównie z… miodu i wody. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie wytwarza się go z miodu i alkoholu, dlatego często mylony jest z miodową nalewką lub miodem pitnym. Oprócz dodatku drożdży winiarskich dokładny skład napoju zależy od decyzji producenta o zrobieniu miodu nasyconego lub nienasyconego. Miód nasycony można przygotować dodając zioła i przyprawy. Napój może być bogaty w ciekawe smaki i aromaty m.in.: cynamon, goździki, chmiel, imbir, wanilia, jałowiec, olejek kwiatowy czy sok.
Właściwości – miód pitny
Lecznicze właściwości miodu pitnego związane są głównie z polem odpornościowym. Miody pitne mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu mogą sprawdzić się w walce z sezonowymi przeziębieniami. Miód pitny ze względu na zawartość alkoholu może redukować napięcie nerwowe i łagodzić stres, ale należy pamiętać, że alkohol wcale nie jest dobrym rozwiązaniem w takich problemach! Poza tym miód pitny nie ma żadnego szczególnego wpływu na organizm, chociaż istnieją informacje o wpływie miodu pitnego na układ sercowo-naczyniowy. Warto wspomnieć, że kiedy chcemy zadbać o swoje zdrowie, najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie o odpowiedni styl życia, jakość snu i zdrową dietę. Jeśli już pijemy, najlepiej pić tylko w bardzo ograniczonych ilościach.
Miód pitny – przepis
Po skompletowaniu wyposażenia przystępujemy do przygotowania matrycy drożdżowej, czyli proliferacji drożdży. Do plastikowej butelki zalać szklanką wrzątku, dodać drożdże winne i łyżeczkę cukru. Butelkę umieść w ciepłym miejscu na 7 dni, aby drożdże mogły się rozmnożyć. Po 7 dniach przygotowujemy brzeczkę, roztwór miodu i wody. Miód pitny i jego rodzaj będzie kluczowy podczas dobierania odpowiednich proporcji. Wszystko powinno się gotować się przez ½ godziny, zbierając przy tym osiadłą szumowinę. Mieszanka musi mieć zawsze tę samą objętość, dlatego po zagotowaniu należy dodać wodę. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zaznaczenie, gdzie w puli znajdzie się rozwiązanie. Po zagotowaniu brzeczki dodać drożdże, wlać do balonika i posypać kwaskiem cytrynowym. Pojemnik należy następnie zamknąć gumowym korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić do fermentacji. Temperatura przechowywania naszego miodu nie powinna przekraczać 18 stopni Celsjusza. Fermentacja przebiegała intensywnie i roztwór bardzo się pienił przez pierwsze kilka tygodni, po czym stał się łagodniejszy. Po ustaniu fermentacji do oddzielenia osadu od brzeczki stosuje się gumową rurkę. Balon dokładnie umyj i wlej z powrotem do niego brzeczkę. Po tym etapie czekamy tylko na dojrzałość.