Miód faceliowy pozyskiwany jest z kwiatów facelii. Jest to miodowa roślina pastewna o niebieskich kwiatach i wspaniałym zapachu. Miód Facelia to nektar lub nektar. Pszczoły zbierają nektar z niebieskiego nektaru i zamieniają go w aksamitny, złocisty, delikatny miód. Facelia kwitnie krótko, ale jest bogata w miód – dlatego pszczelarze nazywają facelię niebieską królową miodu, a miód faceliowy – miód królewski.
Jak produkuje się miód faceliowy?
Miód wytwarzany z nektaru kwiatu Facelii ma bardzo delikatny zapach i aromat kwiatowy oraz jest koloru jasnożółtego lub zielonego. Jest jednym z najcenniejszych polskich miodów ze względu na liczne właściwości lecznicze. Kosztuje około 30 zł. Z całą pewnością, miód może być konkurencją dla drogiego i modnego miodu Manuka z Nowej Zelandii.
Właściwości – miód faceliowy
Ciekawą i mniej znaną właściwością miodu facelia jest to, że zmniejsza on toksyczne działanie używek, takich jak alkohol i nikotyna, a także kawy i herbaty. Miód Facelia ma wiele właściwości leczniczych:
- Niższe ciśnienie krwi
- Zapobieganie zapaleniu górnych dróg oddechowych
- Pomaga w leczeniu astmy oskrzelowej
- Chroni wątrobę w przypadku zatrucia
- Wspomaga leczenie zaburzeń trawiennych: wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie trzustki, zapalenie żołądka, problemy z woreczkiem żółciowym
To nie jedyne właściwości lecznicze „Miodu Królewskiego”. Miód Facelia jest stosowany w leczeniu chorób układu krążenia, niewydolności serca i miażdżycy. Jony w miodzie facelia, takie jak magnez, żelazo i kobalt, stymulują czerwone krwinki. Dlatego miód ten powinien być spożywany po dużym wysiłku fizycznym i intelektualnym.
Na co będzie dobry miód faceliowy?
Zastosowań miodu z faceli jest wiele. Z powodzeniem możemy nim zastąpić cukier, słodką herbatę czy inne napoje. Miód jest łatwiej przyswajalny przez nasz organizm, a także korzystnie wpływa na naszą sylwetkę. Jest niezbędnym składnikiem w leczeniu przeziębień za pomocą domowych środków zaradczych. Miód Facelia ma właściwości antybakteryjne i ochronne dzięki obecności choliny. Dodatkowo wspomaga leczenie zaburzeń trawiennych oraz działa detoksykująco. Bardzo dobrze będzie się sprawować jako dodatek do domowej kaszy jaglanej lub owsianki. Wzmocni to jego smak i nada mu niepowtarzalny aromat. Słodycz miodu z faceli przemawia do najmłodszych smakoszy, a kanapka z miodem może zapewnić im energię przez cały dzień w szkole. Miód Facelia może być również stosowany w naturalnych zabiegach. Z łatwością możesz go użyć do przygotowania domowego peelingu. W tym celu miód facelia miesza się z cukrem trzcinowym i oliwą z oliwek. Całość nałożyć na wilgotne ciało i masować przez kilka minut. Zabieg ten usunie martwe komórki naskórka, czyniąc skórę bardziej elastyczną i gładką w dotyku. Również zapach kwiatów Facelii działa odprężająco na nasze zdrowie.