Pszczoły odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemach, ponieważ poprzez zapylanie roślin pomagają zachować bioróżnorodność. Czym jest pszczoła czarna? To dzięki ich pracy rozmnaża się blisko 80% gatunków roślin na świecie, które z kolei są niezbędnymi surowcami do produkcji żywności.
Jak wygląda czarna pszczoła?
Dlaczego nazywa się to czarnym? Nie wiem, bo całe jej ciało, a zwłaszcza skrzydła, ma ciemnoniebieski opalizujący kolor. Jest to bardzo piękny owad i jest dość duży. Największe okazy mogą mieć „wysokość” do 4 cm. Wcześniej jednak muszą wykluć się z jaja i zjeść potomstwo, które matka i robotnica przygotowali w jednym. Następnie wchodzą w stadium poczwarki i przechodzą przez najtrudniejszy dla zwierząt okres – zimę. Wiosną, kiedy słońce zaczyna się nagrzewać, wyłaniają się z kokonów swoimi lśniącymi fioletowymi pięknościami i albo wgryzają się prosto w ściany komórek na zewnątrz, albo, jeśli są zbyt gęste, przechodzą przez pas matki. I wszystko zaczęło się od nowa. Po obfitej kolacji na kwiecistej łące nadszedł czas Kupidyna, który wyda na świat następne pokolenie.
Czarna pszczoła wróciła do Polski
To samo dotyczy innych gatunków innych niż pszczoły, które niegdyś były obfite w Europie. Muszę o nich wspomnieć ze względu na ich urocze nazwy: szerszeń, ząbkowana kukurydza, długowłosa kukurydza, cegła drewniana, gobelin wełniany czy wyrostek czerwononogi. Czy to nie słodkie? Większość z nich jest już na skraju całkowitego wyginięcia, a oto wiadomość – fioletowe drzewo powróciło! To nie do końca prawda. Zamiast wracać, zaczęła osiedlać się w miejscach, w których nigdy nie była. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy Matka Ziemia miała zdrowszy klimat, zamieszkiwała tylko południową Polskę i tylko nieliczne. Podobnie jak ja, Kogut jest osobą o ciepłym sercu. W 2002 roku został zidentyfikowany jako gatunek, który zniknął z powierzchni naszego kraju. Dlaczego to się dzieje? Zadrzechnia preferuje środowisko stepowe i leśne łąki. Rozwój hodowli roślin na dużą skalę stopniowo eliminował jego siedlisko.
Dlaczego czarna pszczoła jest w Polsce po latach?
Wróćmy jednak do sedna sprawy – obecności czarnych pszczół w wielu częściach Polski. Powodem jest globalne ocieplenie. Może to być jedyna korzyść ze zmiany klimatu, ponieważ nie produkuje miodu, ale zapyla i daje nadzieję na utrzymanie roślinności. Jego obecność należy uznać za dar niebios i natychmiast unikać używania randapu lub innych trucizn, które zabijają naszą planetę. Również mam jedną prośbę do wszystkich moich czytelników – sadzić groszek pachnący. Na koniec może być również patelnią, ale smak prażony jest bardziej pachnący. Poza tym kwitnie i pachnie prawie przez całe lato, więc jest wystarczająco dużo materiału i chleba, aby dzieci czarnej pszczoły mogły jeść.