Średnia długość życia matki królowej pszczół wynosi około 5 lat i jest ona przedstawicielem bardzo długiego życia w kolonii, ponieważ pszczoły robotnice żyją tylko około 30 dni w sezonie. Królowa pszczół rodzi się z komórki większej od przeciętnej pszczoły, tzw. szkółki. Kiedy w ulu rodzi się kilka matek, muszą ze sobą walczyć – w tym celu matki używają kolców wielokrotnego użytku. Zamiana matek zwykle następuje po tym, jak grupa zdecyduje, że aktualna matka nie może prowadzić rodziny. Mieszkańcy ula „wybierają” nową matkę, a jeśli nie spełnia ona ich oczekiwań, zastępują ją nową matką.
Jak rozpoznać królową pszczół?
Królowa pszczół jest oczywiście większa niż pszczoła robotnica. Ma bardzo duży brzuch, a jej najważniejszym narządem są sparowane jajniki, które składają się z około 300 rurek (jajników). Brzuch królowej jest bardzo podatny na uszkodzenia mechaniczne. Prawie każdy cios lub ucisk może spowodować uszkodzenie i martwicę jajników. Jest to jeden z głównych powodów cichej komunikacji pszczół i pszczół. Oprócz gruczołów żuchwowych, które mają mniejsze mózgi, czułki i oczy oraz zredukowanych narządów jamy ustnej, gruczoły żuchwowe wydzielają substancję matczyną, która jest przekazywana pszczołom robotnicom poprzez kontakt z gniazdem. Substancja matczyna bardzo skutecznie blokuje funkcje rozrodcze pszczół robotnic i pozytywnie wpływa na utrzymanie spójności rodziny pszczelej. Tym samym daje królowej ogromną przewagę i zdolność do pełnienia najbardziej odpowiedzialnych funkcji nawet przez 5 lat. Królowa pszczół nie zbiera pyłku, więc nie ma na nogach odpowiednich włosków, zwanych koszyczkami. Brak konieczności budowania łaty skutkował znaczną redukcją gruczołów woskowych królowej. Królowa pszczół, choć najważniejsza w rodzinie, jest stale poddawana ocenie i ocenie biologicznej.
Jakie obowiązki ma królowa pszczół?
Pod presją czasu i pszczół robotnic czekających na rozpoczęcie składania jaj, pszczoła matka (królowa) rozpoczyna swoje życie w ulu. Matka doskonale wiedziała, że od niej zależy przyszłość jej zmarłej rodziny. Dlatego z pomocą pszczół robotnic stara się jak najszybciej przygotować do lotu godowego. Królowa zwykle potrzebuje 5 dni, aby dojść do siebie i odlecieć… pozostawiając za sobą ślad feromonów dla drona. Po jednym lub kilku lotach godowych królowa pszczół odpoczywa przez 2-3 dni, aby plemniki wielu samców pszczół dostały się do specjalnego zbiornika zwanego pęcherzykiem nasiennym. Po tym czasie królowa jest gotowa do złożenia pierwszego jaja. Tam przez kilka następnych lat życia pszczoły nasienie będzie odżywiane i utrzymywane w wydajności potrzebnej do zapłodnienia złożonych jaj. Jeśli królowa nie skojarzy się w ciągu 4-6 tygodni od pogryzienia, zacznie składać niezapłodnione jaja i zostanie królową trutni.