miód lipowy

Jak zrobić miód lipowy?

Jak sama nazwa wskazuje, miód lipowy pozyskiwany jest z kwiatu lipy – pięknego drzewa określanego przez botaników jako drzewo Słowian. Jego wysokość wynosi zwykle od 25 do 40 metrów. Od ponad 500 lat w Cielętnikach rośnie niemal historyczna lipa. Jest najstarszym okazem botanicznym w Polsce. Ogólnie rzecz biorąc, w naszym kraju nie ma zbyt wielu krzewów tego drzewa, ale niezwykle ceniony przez Polaków jest niezwykle pyszny nektar wytwarzany przez jego kwiaty, miód lipowy.

Czym jest miód lipowy?

Miód lipowy jest jednym z najcenniejszych miodów, szczególnie pod względem smakowym. Podczas gdy jednym z najbardziej znanych koneserów różnych miodów jest uwielbiany przez dzieci Kubuś Puchatek, który jest nazywany Kubuś Puchatek, w tym miód, zwłaszcza miód lipowy, jest właściwą rzeczą do zrobienia w menu. Miód lipowy charakteryzuje się jasną barwą i lekko pikantnym posmakiem. W jego zapachu łatwo wyczuć kwiaty lipy, dzięki czemu degustacja miodu jest przyjemniejsza. Nie wykorzystujmy tylko potencjału smakowego miodu lipowego w herbacie.

Z czym się je miód lipowy?

Miód limonkowy w płynie przypomina olejek rycynowy. Charakteryzuje się jasną kolorystyką, choć czasami można w niej dostrzec odcienie zieleni. Krystalizuje po około 3-4 tygodniach i staje się drobnoziarnisty i kremowy. Oczywiście nadal świetnie nadaje się do stosowania w kuchni, a ten naturalny proces nie powinien nikogo zawieść. Jeśli jednak zależy nam na płynnej konsystencji, słoik miodu lipowego można delikatnie podgrzać w letniej wodzie – bez problemu wraca on do stanu sprzed krystalizacji.

Do czego dodać miód lipowy?

To prawda, że miód lipowy jest pyszny nawet sam – prosto ze słoika, ale jednocześnie daje tyle miejsca do gotowania, że szkoda byłoby go zignorować. Łatwa do przyrządzenia kanapka „Miodzio” z białym serem to dla wielu miłe wspomnienie z dzieciństwa. Warto wrócić do tych beztroskich czasów, zwłaszcza na pyszny posiłek. Czy czegoś jeszcze brakuje? Oczywiście pyszna herbata malinowa. Miód lipowy dobrze komponuje się z gatunkami zielonymi. Dodatek owoców sprawia, że napój z pozoru jest zwyczajny, ale może wprawić w ekstazę wszystkich korzystających z niego gości. Jeśli planują wizytę przy deserze lub popołudniowej herbacie, upewnijmy się, że na stole stoi miodarka malinowa o cudownym letnim zapachu. Nie wspominając o smaku, gdyż szybkie opróżnienie talerza byłoby najlepszym potwierdzeniem jego jakości. Jeśli goście są w porze lunchu, przywitaj ich udkami z cytryną i miodem – będziemy mieli czas na pogawędkę, podczas gdy mięso będzie się smażyć w piekarniku. Gulasz Miodowo-Musztardowy z Kurczaka to idealne danie, gdy na co dzień nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie, a uwielbiamy smak domowych obiadów. Sprawnie przygotujemy również pierś z kurczaka pieczoną w rozmarynu, która wzbogaci menu dań na nasze kolejne garden party. Polecamy już teraz zaopatrzyć się w miód lipowy!

Jak zrobić miód lipowy?

Przejdźmy teraz do składu naszego własnego miodu. Składniki potrzebne do przygotowania nektaru to 250 kwiatów lipy, 3 szklanki wody, 1 kg cukru i 1 łyżeczka kwasku cytrynowego. Kwiat lipy należy podlewać i gotować przez około pół godziny, co najmniej 20 minut. Ważne jest, aby były wypełnione podlistkami. Następnie przecedzamy ugotowane kwiaty przez gazę, ponieważ w ten sposób jesteśmy dokładnie upieczeni. Powstałe składniki zagotować na bardzo małym ogniu, dodać cukier i systematycznie mieszać. Na palniku powinna znajdować się około godziny płynu. Pamiętaj, aby kontrolować ogień, aby był jak najmniejszy. Czasami można coś pomieszać. Dodaj kwas cytrynowy na końcu. Ostatnim krokiem jest wlanie powstałej mieszanki do słoika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.